Volt már szó arról itt a Racionál Horsemanshipen, hogy mennyire fontos a valóban helyes féreghajtás, illetve a régóta berögzött naptár módszer, illetve a hatóanyagok cserélgetése helyett a bélsárvizsgálaton alapuló féreghajtás. Ezúttal viszont dr. Joó Kinga nem csak elméleti tudást, hanem kézzel fogható segítséget ad ahhoz, hogy valóban hatékonyan végezhesd lova(i)d féreghajtását.
.
Itt az idő változtatni a féreghajtáson, hiszen nyakunkon a rezisztencia! A bélsárvizsgálaton alapuló komplex parazitológiai programot dr. Joó Kinga, és szakdolgozatos hallgatója, Trúzsi Roxána mutatják be:
Parazitológiai Program lovak részére

Te mi alapján döntöd el, hogy évente hány féreghajtót kap a lovad?
„A lovarda előírta, hogy hányszor kell.” / „Mások is ennyiszer szokták.” / „Minél többször, mert annál jobb lesz a lovamnak.” – hangzanak a lótartók leggyakoribb válaszai.
Mit tudsz a féreghajtásról?
„Különböző szerek váltogatásával, megfelelő időközönként, minden lovat egyszerre… Pofonegyszerű” – vágja rá a legtöbb lótartó.
Nem is lenne rossz, egy pici probléma mégis van… Ez a módszer több, mint 50 évvel ezelőttről származik, amikor a nagy strongylidák voltak a lovak legfőbb bélférgei. Mondjuk szemléltessük őket valahogy így:
Mára azonban a sokkal kevésbé veszélyes kis strongylidák lettek a felnőtt lovak legfontosabb férgei:
Ezek viszont a túl gyakori féreghajtó kezelések miatt egyre ellenállóbbak a kezelésekkel szemben, és ha elszaporodnak, bizony ők is súlyosan megbetegíthetik a lovakat.
Csökkentenünk kell a féreghajtó kezelések számát, mert a bélférgek egyre ellenállóbbá válnak a gyógyszerekkel szemben!
És hogy működik a féreghajtási program?
- Küldd el az egy helyen tartott lovak bélsármintáit évente egyszer peteszám vizsgálatra, illetve töltsd ki a mintabeküldő kérdőívet a ló alapadatairól. Ezek alapján meg lehet mondani, melyik lónak milyen féreghajtási program javasolt az adott évben. Így mindegyik ló csak annyi féreghajtót kap, amennyit muszáj.
- Ellenőriztesd, hogy a féreghajtó, amit használsz, valóban hatékony-e még! Ezt a vizsgálatot elég háromévente elvégezni.
De ha együtt vannak tartva a lovak, nem ugyanannyira férgesek? Miért kell mindegyiket külön megvizsgálni?
Minden lónak van egyedi peteürítő potenciálja. Ez azt jelenti, hogy genetikailag meghatározott, hogy mennyi petét fog üríteni. A lovak legnagyobb része kevés petét ürít. Így általában a legelői fertőzöttség 80%-áért mindössze a lovak 20%-a felelős.
Hogy néz ki ez a módszer a gyakorlatban?
Tegyük fel, hogy a Ti lovardátokban eddig két féreghajtót kaptak a felnőtt lovak évente. A vizsgálat után a legtöbb ló esetében valószínűleg egy féreghajtás is elegendő lesz. Néhány lóban – kb. az állomány 20%-ában, amelyek sok petét ürítenek – majd ismételni kell a féreghajtást kétszer-háromszor. Ez nagyon fontos!
De ha Ti eddig évente háromszor végeztetek féreghajtást a teljes állományban, akkor érthető, hogy ez a módszer állományszinten nagymértékben csökkenteni fogja a szükséges féreghajtók számát.
Milyen hatóanyagú készítményt érdemes használni?
A beküldött adatok és a vizsgálati eredmény ismeretében arra is javaslatot teszünk. És szeretnénk arra ösztönözni a lótartókat, hogy háromévente végeztessenek rezisztencia vizsgálatot. Ezt elegendő azokból a lovakból, amelyek sok petét ürítenek (így körülbelül csak az állomány 20%-ból).
Mennyibe kerül a vizsgálat?
Ez a program akkor igazán hatékony, ha egy adott területen az együtt tartott összes lovon elvégezzük a vizsgálatot, ezért az alábbi rendszer szerint lehet jelentkezni:
- 1 ló 4500 Ft / vizsgálat
- 10 ló felett: 4000 Ft / vizsgálat
- 20 ló felett 3800 Ft / vizsgálat
- Ménesek estén 100 ló felett 3300 Ft / vizsgálat
A rezisztencia vizsgálat pedig + 2500 Ft, ezt a vizsgálatot csak azokból a lovakból érdemes megcsinálni, ahol a lovak nagy számú petét ürítettek a féreghajtás előtt (feltehetően csupán az állomány kb. 20%-a), ugyanis ezeknél tudjuk megfigyelni, hogy a féreghajtást követően megfelelően lecsökken-e a peteszám.
És mi a helyzet a csikókkal?
Fiatal lovak esetében 3 éves korig több fajta és nagyobb számú féreg okozhat problémát, mint a felnőtt lovak esetén. Továbbá a csikók immunrendszere fejletlen, így nekik más protokollt fogunk javasolni, mint a 3 évesnél idősebb lovaknak. Az egyedre szabott protokollunk kialakítása során mindenképp kiemelt figyelmet fognak kapni.
A mintaküldésen kívül más dolguk nincs is a lótartóknak?
De van: ki kell tölteni egy rövid adatlapot, ez azért fontos, mert ennek segítségével lehet megfelelő protokollt kialakítani hosszú távra.
Hogyan zajlik a mintaküldés?
- Miből: Egy friss (pár óránál nem régebbi) trágyakupacból egy-két labdacsot szükséges begyűjteni, lehetőleg a tetejéről.
- Mibe: Tiszta nejlon zacskóba légtelenül lezárva, ló és tulajdonos nevével felcímkézve. Minden ló mintája külön zacskóba kerüljön.
- Szállítás: A mintáknak a begyűjtést követően egy napon belül meg kell érkeznie a budapesti gyűjtőpontokra. A mintákat 7 ˚C alatti hőmérsékleten kell tárolni, naptól védve. A szállítás idejére jégakkut kell tenni a minták mellé úgy, hogy közvetlenül ne érjen hozzá a mintához, mert azok nem fagyhatnak meg.
Hogyan jelentkezhetek?
Március 25-ig az alábbi regisztrációs adatlap kitöltésével regisztrálhatsz, vagy kérhetsz bővebb tájékoztatást. A vizsgálatokat április elején, féreghajtás előtt végezzük.
Kapcsolat: dr. Joó Kinga, 06-30-353-3221
A cikk NEM szponzorált tartalom.