Köhint munka elején. Folyik az orra. Majd nehezen veszi a levegőt. Jár az oldala. Minden lovas találkozott már legalább az egyik jelenséggel – ha szerencsés, akkor nem a saját lovánál. Járjuk körül egy kicsit a lovakat érintő leggyakoribb légúti problémát és a megoldási lehetőségeket! Gyorstalpaló következik.
.
Amiről most szó lesz, az nem más, mint a lóasztma. A betegség különleges utat járt be az elmúlt évek folyamán, különösen a megnevezését illetően, hiszen csak az utóbbi 20-30 év során volt már COB, COPD, kehesség, IAD és RAO, míg végül néhány éve a szakma megállapodott a lóasztma elnevezésben, aminek megkülönböztetjük enyhe, közepes és súlyos fokozatát.
Annak ellenére, hogy sokan modern civilizációs betegségként tekintenek rá, már több évszázada ismert bántalom, és a sors furcsa fintora, hogy a legelős tartásnál jobb megelőzés, illetve gyógymód azóta sincs rá. De ne szaladjunk ennyire előre!
A lóasztma leggyakoribb tünetei: alkalmankénti vagy krónikus köhögés, váladékképződés, teljesítménycsökkenés, nehezített légzés. Súlyos formája sokkal jobban dokumentált és sokkal könnyebben diagnosztizálható, mint az azt megelőző stádiumok. Mivel azonban a betegség nem visszafordítható, érdemes a ló kezelését minél előbb megkezdeni.
A lóasztma nem válogat: enyhe és középsúlyos formái fajtától függetlenül minden korosztályban előfordulhatnak, a súlyos változat pedig elsősorban a nyolc évesnél idősebb lovakat érinti.
A diagnózishoz szükséges vizsgálatok: fizikai vizsgálat, endoszkópia és citológia.
A kezelés – nincs mit szépíteni rajta – költséges, idő- és energiaigényes. A hosszú távon is leghatékonyabb, ám időigényes megoldás a ló menedzsmentjének megváltoztatása.
Röviden: csökkenteni kell a port a ló környezetében. Ennek része a megfelelő minőségű, pormentes, megfelelően tisztán tartott alom és az istállóhigiénia. Sokat segíthetnek olyan egyszerű megoldások is, mint a megfelelő légmozgás fenntartása az istállóban.
A súlyos lóasztmás esetek 95%-ában a széna a kulcs. Rendkívül fontos a széna minősége, de még a jó minőségű szénában is több a por, mint a szenázsban vagy lucernapelletben. Ha a szénát csak az érintett lónál cseréled más típusú szálastakarmányra, az csak részmegoldás, de javulhat a tüdőfunkció. A széna locsolása csak látszatmegoldás, de van, amikor már ez is könnyebbséget jelent a lónak. A széna áztatása nem ad egységes hatást és bizonyos táplálóanyagok kioldódnak belőle. A széna gőzölése működik egyes lovaknál, főleg az enyhe, illetve középsúlyos eseteknél. Mindhárom lehetőség gyenge pontja a víz: hidegben megfagy, melegben pedig kiváló táptalajt biztosít különféle mikroorganizmusoknak.
Nehezebben menedzselhetők az istállón kívüli környezetben jelenlévő allergének, pl. a homok, por, a négyévszakos pályákból származó textil rostok vagy gumi, pollenek.
A gyógyszeres kezelés lehetőségei:
- szteroid
- hörgőtágítók
- hurutoldók
A gyógyszerek alkalmazhatók:
Utóbbi a legkíméletesebb, a gyógyszer pontosan oda kerül, ahol hatnia kell, így kevésbé terheli a szervezetet és kevesebb a nemkívánatos mellékhatás.
Az inhalációs szprék alkalmazásához nagyszerű segítség a Babyhaler nevű eszköz egy, a ló orrlyukát lefedő humán, felnőtt arcmaszkkal.
Az inhalálás megoldható humán készülékkel, átalakított humán készülékkel és kifejezetten lovak számára készült inhalátorokkal. Ha van lehetőséged arra, hogy az utóbbit használd – akár kölcsönzés, bérlet formájában -, tedd meg. Egyszerűbb, gyorsabb, praktikusabb, mint a többi lehetőség. Minden készülék esetében fontos, hogy helyesen használd, tartsd tisztán, és ne használd másik lovon.
Kiegészítő lehetőségek:
- Gyógynövények
- Gyógyhatású készítmények
- Omega-3
- Akupunktúra
A kiegészítő lehetőségeket is minden esetben kizárólag az állatorvosi diagnózis után, az állatorvossal egyeztetve próbáld ki.
A korábbi években nagyot futott deszenzitizáció nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket és a vérből végzett allergiavizsgálat sem működik túl jól.
Fontos, hogy a genetika hatása rendkívül erős, a betegség kialakulásában több gén is érintett, emiatt az érintett lovak tenyésztésbe való bevonása nem ajánlott.
Amikor prof. Vinzenz Gerber, az ISME Pferdeklinik tanszékvezetője ebben a témában tartott előadást az MLGYÁE felkérésére, elmondta, az ő javaslata a gyógyszeres kezelés kombinálva a széna és szalma porának eliminálásával. Amikor stabilizálódik a ló állapota, leállítja a gyógykezelést, hogy a tulajdonosok lássák, a menedzsment megváltoztatása volt a kulcs. Kiemelte, csak a hosszú távú, a kiváltó okot kezelő megoldás működhet.
Képek forrása: Pixabay