Tisztaság fél egészség, tartja a mondás. És ez lovad ápoló felszereléseire is igaz. Még szerencse, hogy az őszi-téli időszakban könnyebben szakít időt az ilyen apró-cseprő teendőkre az ember.
.
Mi nem szeretjük a hűvös, nyirkos időt, a különféle kórokozók viszont kiválóan elvannak ilyenkor is. De ha tőlük eltekintünk, akkor is nagyobb a koszolódási együttható ilyenkor. Nyirkos időben hiába húzod ki a szőrkeféket például egy rácson, vagy ütögeted ki a vakarókat: a por bennük marad. És persze ott az a rengeteg sár is, bármerre nézel. Tehát nem árt egy kis takarítás.

Én a következőképp tisztítom lovaim pucolócuccait:
- Először kiütögetem a vakarókat, és egy rácson kihúzom a keféket. Majd fogok egy fésűt és azzal is áthúzom a keféket minden irányban, hogy ne maradjon bennük lószőr.
- Majd mivel a koszt nem lehet fertőtleníteni, meleg szappanos vízbe bedobálom az összes vakarót, kefét, fésűt, patapucolót, és egy darabig ázni hagyom. Igen, a fa alapra természetes szőrből készült keféket is. Már évek óta. Jól bírják. 🙂
- Egy idő múlva pedig fogom az egyik beáztatott kefét és azzal végigpucolom az összes többi beáztatott cuccot, hogy a látható kosz lejöjjön róluk. Ismét előveszem a fésűt és a szőrkeféket újra alaposan végigszántom vele több irányból.
- Ha ez kész, kiöntöm a vizet, és hagyom kicsöpögni a cuccokat.
- Addig engedek egy újabb adag meleg vizet, amibe már Betadine szappant teszek.
- Abba is beledobálok mindent, és hagyom állni.
- Majd kiveszem, lecsöpögtetem, majd tiszta vízzel alaposan kiöblítem mindet.
- Végül szépen felpakolom az összeset egy radiátorra száradni.
Rögtön jobban esik másnap a lópucolás a szép tiszta kefékkel és vakarókkal. 🙂
